Симеон СТЕФАНОВ*
През миналата година се наслушахме на политически програми и обещания. Политиците обичат да обещават и да се хвалят. Затова и често чувахме от тях: „Правителството ще вземе най-оптимàлното решение в така създалата се ситуация“, „Ще изберем най-оптимàлния вариант“, „Въведохме най-оптимàлните мерки срещу разпространението на заразната болест“ … Не знаем какво говорят подобни фрази на останалите избиратели, но за нас, езиковедите, те са знак, че някои политици не умеят да си служат с езика и често използват думи и изрази по неподходящ начин.
Прилагателното име оптимàлен ‘най-благоприятен, най-добър; който най-много съответства на желаните условия’ навлиза в българския език чрез руското оптимальный, немското optimal, френското optimal от латинското optimus (-a, –um) ‘най-добър’ (Речник на чуждите думи в българския език 1982: 598) и е превъзходна степен на латинското прилагателно име bonus (-a, –um) ‘добър’, melior ‘по-добър’. Следователно оптимàлен не трябва да бъде повторно степенувано. А споменатите в началото политически обещания би трябвало да гласят: „Правителството ще вземе най-доброто решение в така създалата се ситуация | Правителството ще вземе оптимàлното решение в така създалата се ситуация“, „Ще изберем най-добрия вариант | Ще изберем оптимàлния вариант“, „Въведохме най-добрите мерки срещу разпространението на заразната болест | Въведохме оптимàлните мерки срещу разпространението на заразната болест“.
Подобни неуместни употреби ни показват колко е важно да използваме думи и изрази, които разбираме, за да бъдат убедителни посланията ни, да достигнат до хората и те да направят оптималния избор за себе си.
*Д-р Симеон Стефанов е главен асистент в Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при Българската академия на науките.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg