Близо 12 000 ученици, над 1000 учители и около 6000 родители са се включили в съвместната програма между МОН и УНИЦЕФ България „Стъпки заедно“.
„Тази програма е насочена към справяне с агресията и насилието в училище“, каза служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на срещата си с т.нар. миротворците от едно от първите школа у нас, които се включват в Програмата – 7. СУ „Свети Седмочисленици“ в София. Той посочи, че само за няколко години те са успели стъпка по стъпка да създадат позитивна образователна среда.
„За да бъдете добри хора в обществото, трябва да имате социално-емоционална интелигентност, за да се справяте с различни конфликтни ситуации и да участвате в общественополезни дейности – обясни министърът.
И допълни: –
Смисълът на всяка образователна система е да направи учениците добри хора.
А тази програма прави точно това. Във вашия професионален и личен живот ще може да посрещнете всяко предизвикателство в реалния живот. Това е съвременното образование.“
Проф. Цоков пожела на учениците с всеки изминал ден да стават все по-добри, и не на последно място благодари и на техните ментори.
„Нашата образователна система се нуждае точно от такъв тип ментори, специалисти и психолози, които да подпомагат училищните ръководства, учителите и самите ученици в развиването на тази позитивна образователна среда“, каза образователният министър.
„Оценката на Програмата доказа, че „Стъпки заедно“ дава резултати и подпомага създаването на позитивна училищна среда без насилие. Днес, повече от всякога, се нуждаем от програми, които насърчават социално-емоционалното учене и изграждането на безопасна среда. Оценяваме факта, че МОН вече разширява обхвата на този подход“, заяви представителят на УНИЦЕФ за България Кристина де Бройн.
По време на срещата с миротворците тя се зарадва, че отново вижда познати лица – ученици, с които са поставили началото на работата по „Стъпки заедно“ още в самото начало.
„От това училище започнахме, а сега те са повече от 200“, посочи още тя и пожела успешна нова учебна година на всички ученици.
„Тази програма променя не само отделни хора, а цялото общество“, категорична е Кристина де Бройн.
„Вратата ми винаги е отворена за вас и в мое лице и в това на учителите си винаги ще получавате подкрепа. За нас е важно да идвате с усмивка на училище и да си тръгвате леко уморени, заредени с нови знания и хубави емоции“, посочи директорът на столичната гимназия Маруся Никова. Тя разказа, че в столичното 7. СУ е разположена кутия на доверието, в която всеки ученик може да пусне бележка и да сподели какво го тревожи. След това сигналите се разглеждат от училищния психолог и ученическия съвет. При нужда от помощ се включва и екипът им от миротворци.
В него участват ученици, които помагат на свои връстници в разрешаването на различни училищни казуси и проблеми. По този начин децата по-лесно се доверяват и могат открито да споделят за притесненията си, да бъдат изслушани и насочени при разрешаването на конкретната ситуация.
„Стъпки заедно“ започва през 2020 г. в пет пилотни училища.
За да се мултиплицира добрият училищен опит, през 2023 г. пилотният проект е обособен в отделен модул на Националната програма „Подкрепа за личностно развитие на децата и учениците“ на МОН. Тогава 32 училища са финансирани с общо 300 000 лв. за изпълнение на различни проекти.
През настоящата учебна 2024/2025 г. „Стъпки заедно“ вече е утвърдена като самостоятелна Национална програма „Без агресия за сигурна образователна среда“. Осигурено е финансиране в размер на 500 000 лв., като за първи път през тази година към Програмата се присъединяват и детските градини.
До момента са одобрени близо 20 институции, които ще изпълняват проекти за създаване на хармонични отношения, за намаляване на агресията и за поставяне на здравословни граници в общуването с децата. Предвиждат се съвместни дейности между родители, учители и деца.
По Програмата ще бъдат финансирани и 40 училища, като нов акцент в тазгодишното издание се поставя върху кебертормоза и работата на децата в безопасна електронна среда. Отделно с учениците ще се работи за постигане на сигурна училищна среда. В дейностите през тази година се очаква да се включат над 15 000 деца и ученици, около 1500 учители и над 8000 родители.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg