Русенският университет откри Ботаническа градина в своя кампус. Растителните видове са представени с табели с техните имена според международно утвърдена ботаническа номенклатура, на които е отпечатан и код, чрез който през смартфон може да се получи подробна информация за съответното растение.
В университетската ботаническа градина има розариум и плодна градина. В нея могат да се видят както типични дървесни, храстовидни и тревни представители на българската флора, така и чуждоземни видове. Освен екзотични растения в градината могат да се видят и редки дървета като хартиено дърво, ликвидамбър, древните представители двуделен гинко билоба и метасеквоя.
Предвижда се поетапна реконструкция на съществуващите зелени площи и дообогатяване на растителната колекция, а видовото разнообразие да бъде експонирано чрез създаване на дендрологични маршрути с информационни табели. Предстои да бъдат обособени и още няколко тематични къта: билкова градина, алпинеум със студоустойчиви сукуленти, кът с декоративни треви, оранжерия и др. Така университетската ботаническа градина ще се превърне в интересен, красив и уникален по рода си парк, провокиращ интерес към ботаниката и инициативи, свързани с екологичното образование и изкуството за всички възрасти.
Ботаническата градина откри ректорът на Русенския университет чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев. Гости на събитието бяха русенският кмет Пенчо Милков, областният управител на Русе Борислав Българинов, началникът на РУО – Русе, Росица Георгиева, депутатът от 44-то и 45-о народно събрание Крум Зарков, представители на неправителствени организации и граждани.
За зараждането на идеята и дейността по създаването на ботаническата градина разказа д-р Петя Ангелова – преподавател по дисциплините „Ботаника“ и „Систематика на растенията“. Присъстваха и студенти от специалност „Растениевъдство“ към Аграрно-индустриалния факултет на Русенския университет, участвали в проучването на възможностите за създаване на университетска ботаническа градина, както и в изследването и описването на съществуващите растения в нея.
Градината притежава колекция от повече от 300 местни и чуждоземни дървесни и храстовидни видове, които заедно с формовото разнообразие наброяват около 400 таксона. Има вековни дървета, засадени в годините преди Освобождението.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg