Националният център за информация и документация (НАЦИД)
ще признава занапред завършено средно образование и професионална квалификация, придобити в училище на чужда държава. Досега тази дейност се осъществяваше от регионалните управления на образованието. Към момента Центърът води и поддържа в актуално състояние 17 публични регистри и бази от данни, свързани със системата на висшето образование. Поради необходимостта от допълнителен капацитет за изпълнение на новите задачи правителството реши да увеличи щатната численост на НАЦИД с 14 щатни бройки. Увеличението ще бъде за сметка на намаляване на щатната численост на регионалните управления на образованието.
С 5 699 205 лв. ще се финансират пет духовни училища
в системата на предучилищното и училищното образование, реши правителството. Духовното училище в Момчилград ще получи 1 692 828 лв., Духовното училище в Русе – 529 917 лв., Духовното училище „Нювваб“ в Шумен – 912 630 лв., Софийската духовна семинария „Св. Иван Рилски“ – 1 706 208 лв., а Пловдивската духовна семинария „Св. Св. Кирил и Методий“ – 857 622 лв. Разпределението на средствата е въз основа на броя на учениците, на групите и паралелките, вида на образователните институции и размерите на стандартите/нормативите за дете и ученик, за група и паралелка за образователна институция.
Държавата ще изплати 2 004 726 лева на семействата,
чиито деца не са приети в държавни или общински детски градини поради липса на свободни места. Средствата се предоставят за 1977 деца от Столична община, 51 от община Варна, седем от община Пловдив и едно дете от община Родопи. Компенсациите се изплащат за периода 1 януари – 28 февруари 2025 г. и ще бъдат преведени по бюджетите на съответните общини. Право на компенсация за извършени разходи за отглеждане и обучение имат родители на деца от тригодишна възраст до постъпването им в I клас, които не са приети в държавни или общински детски градини или училища, в които са кандидатствали. За тях общината по местоживеене не е предложила друго равностойно място в общинска детска градина или училище.
Заети, безработни и икономически неактивни хора ще могат да се обучават дистанционно
в несинхронна форма по дигитални компетенции с електронни ваучери, които се предоставят безплатно от Агенцията по заетостта. Това предвиждат промени в Правилника за определяне на условията и реда за предоставяне на ваучери за обучение по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 г. (ПРЧР), Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и Фонда за справедлив преход (ФСП). Целта на промените е обученията да могат да се провеждат в удобно за хората време и да се увеличат желаещите да се включат в тях. Качеството на обученията ще остане гарантирано, тъй като курсистите ще се явяват задължително на тест за сертифициране, който се извършва от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи. С промените се въвежда възможността включените в обучение, които се обучават в присъствена форма, да получат средства за транспортни разходи от и до мястото, където се провеждат курсовете.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg