Преподаватели, родители и ученици в българските училища в чужбина могат да отправят предложения за детско-юношеска литература от български автори, предназначена за деца и младежи от българските общности по света.
Това може да стане онлайн чрез попълването на „Гугъл“ форма в рамките на инициативата „Препоръчай ми книга“.
Началото ѝ е дадено от организационния комитет на Втория салон на съвременната българска литература за деца и младежи, организиран от Културна асоциация „Паралел 43“ и Българското неделно училище във Флоренция, в партньорство с Асоциацията на българските училища в чужбина и фондация „Детски книги“ с президент Валентина Стоева.
Национално издателство за образование и наука „Аз-буки“ е медиен партньор на инициативата.
Идеята се заражда по време Салона, който се провежда през декември миналата година с финансиране по Националната програма на МОН „Роден език и култура за граница“.
„Българската литература за деца е във възход, излизат прекрасни нови заглавия. Нашата цел е да направим достъпни книгите на български език, подходящи за децата от българските училища в чужбина. Това са деца, за част от които българският е втори или чужд език. В България все още не се създават адаптирани книги за читатели в ученическа възраст според езиковото равнище, затова е важно сред книгите, които се публикуват на български език – както на съвременни, така и на утвърдени автори, да препоръчаме такива, които да насърчат читателския интерес сред децата от българските общности в чужбина“, обяснява пред „Аз-буки“ директорът на Българското училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим и Флоренция и инициатор на Салона д-р Мая Падешка.
Така от наличните книги на българския литературен пазар могат да бъдат намерени и подходящите за децата в неделните училища спрямо тяхното ниво на владеене на езика ни.
Целта е инициативата да бъде разпространена до цялата българска общност зад граница и всеки да сподели своя опит, приложен в учебна или домашна ситуация. Например
преподавателите могат да препоръчат книга,
която е възприета добре и децата са я чели с интерес.
Децата и младежите също могат да препоръчат книга, която са прочели на български без особено големи езикови затруднения и им е доставила удоволствие.
Родителите също могат да споделят какви четива са се харесали на децата им.
При попълването на онлайн формата е необходимо да се даде информация за заглавие и автор на книгата, както и кратка мотивация защо се препоръчва.
Посочват се и евентуалните читатели – възраст, равнище на владеене на български език.
„Искаме да помогнем на преподавателите и семействата да се ориентират в големия книжен пазар и да подберем подходящите книги за децата и младежите. Много семейства и учители купуват книги в България, но детето може да се окаже изправено пред текст, който да е труден за четене, и така да загуби желание да чете на български. Трябва да сме внимателни с подбора и предложенията ни за книги към децата и младежите. Ако литературата е подходяща, това би повишило мотивацията и интереса им, би насърчило четенето и на български език“, допълва Падешка.
Резултатите от инициативата ще бъдат представени на Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина и ще бъдат оповестени в социалните мрежи на АБУЧ и фондация „Детски книги“.
През март са предвидени две онлайн срещи с участието на Валентина Стоева, издатели, библиотекари и преподаватели от България, които ще споделят опита си в насърчаване на четенето и работа с детската книги с преподаватели от българските училища зад граница.
Формулярът за препоръчване на книги е достъпен тук
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg