![](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2025/02/img_7355-1024x768.jpeg)
В Българската академия на науките се състоя заключителното събитие по Националната научна програма „Опазване на околната среда и намаляване на риска от неблагоприятни явления и природни бедствия“. Тя е създадена с Постановление на Министерския съвет от август 2018 г., като след приключването ѝ бе отчетено, че поставените изследователски цели са постигнати.
Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“ публикува сборник със статиите, плод на изследванията на учените.
Фокусът на Програмата е върху околната среда – атмосфера, хидросфера, литосфера, криосфера, биосфера, техно- и социосфера в контекста на климатичните промени.
Проучванията са насочени към неблагоприятни явления и природни бедствия
– засушавания, бури, градушки, наводнения, пожари, морски вълнения, ерозия на почвите, земетресения, движения по активни разломи, свлачища, срутища, съществено влошаване на качеството на климата, въздуха, водите, почвите и тяхното влияние върху качеството на живот.
Мащабната шестгодишна програма с бюджет от 6 000 000 лв.
обедини изследователските усилия на учени от множество научни институции
– Българската академия на науките, включително Националния институт по геофизика, геодезия и география, Института за гората, Института по електроника „Aкад. Eмил Джаков“, Геологическия институт „Ст. Димитров“, Института по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“, Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания; Института по механика, Института по информационни и комуникационни технологии; Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика, Института по физиология на растенията, Института за изследване на климата, атмосферата и водите, Института по обща и неорганична химия, Центъра за изследване на националната сигурност и отбрана, Софийския университет „Св. Климент Охридски“; Селскостопанската академия, Минно-геоложкия университет, Химикотехнологичния и металургичен университет, Лесотехническия университет, Университета по архитектура, строителство и геодезия, ТУ – София, и Националния център по обществено здраве и анализи.
Изпълнена е основната цел на Програмата – провеждането на фундаментални и приложни научни изследвания, насочени към осигуряване на устойчива, благоприятна и по-безопасна среда на живот за населението. За постигането ѝ са
проведени насочени фундаментални изследвания в разноообразни сфери
– за качество на водите (включително подземни и морски) и влиянието им върху качеството на живот, здравния риск и състоянието на екосистемите; качество на градската среда (сгради, транспортна и техническа инфраструктура, зелени площи, обществени открити пространства и население) и нейното влияние върху качеството на живот, здравния риск и състоянието на екосистемите, геоложка среда и геоложки рискове, рискове за биоразнообразието и функционирането на екосистемите като компонент на устойчива и благоприятна жизнена среда и други.
Освен това изпълнението на
Програмата помага и за повишаване квалификацията на учените, особено на млади изследователи;
за разпространение на резултатите от научноизследователската дейност; за трансфера на знания към съответните управленски органи, както и към образователната сфера – висше и средно образование. Стимулирани са и мултидисциплинарни и международни партньорства между изследователски екипи. Изнесени са 81 доклада на 43 конференции.
Глобална библиотека за водата
„Посланикът на Конфедерация Швейцария у нас Н. Пр. Раймунд Фурер посети Института за изследване на климата, атмосферата и водите – съобщи проф. Боян Кулов, зам.-директор на Института и главен редактор на сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“ на Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“.
Швейцария е много активна в честването на Световната годна на водата. Те са станали инициатори за създаването на глобална библиотека за научни изследвания на водите в света. При своето посещение посланикът ни запозна с тази инициатива, а ние подарихме книги на наши учени за библиотеката.
Дипломатът обеща съдействие за Института при организирането на наши конференции. Дори изяви желание да посети някой наш екип, когато работи на терен.“
![](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2025/02/programa-sbornik-2.jpg)
![Your Image Description](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2024/11/untitled-design.png)
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg