Общо 366 ученици с изявени дарби ще получат стипендии за насърчаване и развитие на творческите, научните и спортните си заложби. За тази цел Министерският съвет одобри 373 545 лева за подкрепа на ученици от VIII до XII клас от държавни, общински и частни образователни институции.
Средствата са одобрени по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби, по която се изплащат едногодишни стипендии в размер на 135 лева месечно.
По бюджетите на 40 общини се предоставят общо 262 710 лева за 255 стипендии – 244 за ученици от общински институции и 11 от частни училища.
По бюджета на Министерството на образованието и науката се одобряват 110 295 лева за осигуряване на стипендии за 111 ученици от държавни училища.
Одобрени са и средства в размер на 540 лева за един стипендиант в Технологичното училище „Електронни системи“ към Техническия университет в София.
Подкрепата се предоставя на ученици, класирани до навършване на 18-годишна възраст на национален или международен конкурс, олимпиада или състезание, включени в програмата за мерките за закрила на деца с изявени дарби.
Продължава сътрудничество между България и Швейцария в областта на образованието и науката
Министерският съвет одобри Меморандум за сътрудничество между Министерството на образованието и науката на Република България и Държавния секретариат за образование, научни изследвания и иновации на Конфедерация Швейцария.
Документът е продължение на съществуващия Меморандум от 2018 г. и се преподписва за нов период от четири години – от 2025 до 2028 г. Одобрените средства по споразумението са в размер на 622 110 лева, като индикативният размер на отпусканата сума за всяка година възлиза на 155 527 лева. С тези средства ще бъдат финансирани годишно до 5 деветмесечни стипендии за млади учени и 2 тримесечни – за изследователи от българската научна диаспора.
Общо 125 са индивидуалните проекта, които са подадени по Програмата от създаването ѝ до януари 2024 г. От тях 33 са преминали успешно международен подбор и са получили финансиране. 23 от тях са на млади учени, а останалите 10 – на изследователи от българската научна диаспора.
Съвместният документ между България и Конфедерация Швейцария подсилва успешното сътрудничество между двете страни в областта на образованието и науката. Младите учени получават подкрепа да извършват изследвания на най-високо ниво, да осъществяват международен трансфер на знания и да повишават квалификацията и кариерното си развитие.
Меморандумът предоставя рамка за насърчаване на научни изследвания на най- високо ниво и трансграничен обмен на знания чрез подкрепа и прилагане на Програмата за стипендии и академичен обмен за млади български учени и дейности на българската научна диаспора в областта на хуманитарните и социалните науки, която се изпълнява от Центъра за академични изследвания (ЦАИ) в София. Нужните финансови ресурси по дейностите ще бъдат разчитани в бюджета на МОН в рамките на утвърждаваните средства за наука за съответната година.
Утвърдиха таксите за магистри задочно обучение във Висшето транспортно училище – София
770 лева годишна такса ще плащат студентите, които се обучават задочно в магистърска степен във Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“ – София.
Размерът ѝ беше утвърден от Министерския съвет, който прие допълнение на Решение 486 от 5 юли 2024 г. за утвърждаване на таксите за кандидатстване и за обучение в държавните висши училища и научните организации за учебната 2024/2025 г.
Допълнението се налага поради утвърден план-прием на 131 студенти в задочна форма на обучение в образователно-квалификационна степен „магистър“ след придобита степен „бакалавър“ във Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“ – София, за които Академичният съвет е предложил годишна такса за обучение в размер на 770 лв.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg