„България и регионът могат да бъдат водещи в Европа по отношение на производството на аграрни продукти, защото имаме прекрасна природа и климат. За да бъде устойчива тази тяхна позиция обаче, са ни необходими технологиите, които помагат да реагираме адекватно на климатичните промени. Именно високите технологии са бъдещето на България.“ Това заяви министър-председателят акад. Николай Денков при откриването на новата сграда на Центъра по растителна системна биология и биотехнологии в Пловдив, изграден по проекта PlantaSYST.
През 2017 г. това е единственият научен проект от България, одобрен за европейско финансиране с цел създаване на върхови научни постижения в областта на растителната системна биология и биотехнологиите. Днес това е водещ институт в региона и в България, специализиран в създаването на нови биологично чисти сортове на земеделски култури, устойчиви на суша и екстремни температури.
Модерният Център е изграден за по-малко от две години със средства по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Общата инвестиция е 30,5 млн.лв., като община Пловдив е предоставила правото на строеж на терен от 23 декара. В новопостроения научен комплекс функционират седем научни отдела, а учените и студентите разполагат с иновативен изследователски корпус от две секции – оранжерии, шест научни лаборатории, осем климатични стаи и 20 специализирани помещения с апаратура, с които гостите на откриването се запознаха. Уникалната апаратура ще се използва за подобряване на качеството на растенията – важно за здравословното хранене, за повишаване на добивите, за създаване на нови видове, както и за преборване със заразите по растенията с екологични средства.
Дейността на Центъра е в тематичната област „Индустрия за здравословен живот и биотехнологии“ и включва извършването на научни изследвания в областта на функционалната геномика, метаболомиката (изследването на метаболитното състояние на организма посредством систематичния анализ на неговите метаболити в рамките на клетките или биологичните течности) и биоинформатика. Целта на проекта е да бъде част от водещите изследователски центрове за областта на науките за растенията в България и Източна Европа чрез интегриране на молекулярна биология, функционална геномика, метаболомика, биоинформатика, биообработка и дългогодишен опит в практическата растителна генетика и селекция, за да разкрие растителната биология и превеждане на научните знания в нови градинарски и индустриални приложения.
„Уникален научен център за България и Югоизточна Европа, който ще развива висока наука, но също така и приложни изследвания в областта на растителната наука и биотехнологиите“, определи новия център министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. По думите му съвременната наука не може да е успешна без няколко условия, сред които наличието на обединена и последователна политика за развитие на науката и научните изследвания – на ЕС, национална, регионална и местна.
Министър Цоков посочи като пример, че в рамките на програма „Хоризонт 2020“ у нас са привлечени над 300 млн. лв. за научни проекти и изследвания. Заедно с това по ОП „Образование и наука за интелигентен растеж“ с 430 млн. лв. е финансирано изграждането на 16 центрове за върхови постижения и центрове за компетентности, сред които е и този в Пловдив. По думите му важен е също и екипът изследователи от различни страни, но с обща мисия – да служат на науката и научното развитие, какъвто е екипът на проф. Цанко Гечев и техните партньори. Проф. Цоков посочи, че Центърът е доказателство за успешно взаимодействие между местната, държавната власт, бизнеса и политиките в подкрепа на изследователската дейност и технологиите. Той очаква той да се развива като успешен модел за наука и научна екосистема в България и цяла Европа.
Откриха иновационна долина в Града под тепетата
Министър-председателят участва в Пловдив и в откриващото събитие на първата регионална иновационна долина за биоикономика и храни в България. Над 200 са кандидатите от целия Европейски съюз, подали заявления да бъдат подпомогнати по инициативата за европейски иновационни долини. От България е одобрена като кандидат една регионална иновационна долина. Тя е в областта „Продоволствена сигурност“ и е на сдружение „Регионална иновационна долина Пловдив за дълбоки технологии в биоикономиката и хранителните системи“. В него участват 84 партньори от Южен централен район. Пловдивската иновационна долина вече има партньор от Белгия, с който ще създаде иновационен клъстер в сферата на биоикономиката и хранителните системи.
До март 2024 г. ще бъдат определени първите 100 регионални иновационни долини, които ще могат да получат финансиране от ЕС. Останалите ще получат сертификат и правото да кандидатстват за европейски средства на следващ етап.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg