![](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2025/02/475742022_936010028663017_2007218814711925474_n-1024x651.jpg)
„Да четем за България“ е инициатива на Регионалната библиотека „Георги С. Раковски“ в Ямбол по повод Националния празник на България – 3 март, и 147 години от Освобождението на страната. Насочена е към деца на възраст от 8 до 14 години и се организира за трети пореден път.
Първото издание е през 2021 г., а второто – през 2023 г. В предишните две инициативи са се включвали средно по 45 деца, а общият брой на прочетените книги е 195.
„Всеки ден идват по две-три дечица, които искат да участват в кампанията. В регламента е заложено, че всеки може да участва с поне две книжки, но има и такива, които взимат по четири и повече“, разказва за „Аз-буки“ библиотекарят в Детския отдел на РБ „Георги С. Раковски“ в Ямбол Даниела Христова.
По думите ѝ, основната цел е да провокират децата да се запознаят по-отблизо с българската история и славното ни минало.
Сред заглавията, между които могат да избират, са книги за хайдушки войводи, за Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Кирил и Методий. Има и за великите български битки и победи, за Златния век на България, Освобождението и много други. Най-общо
темите са две – история и природа.
Така че децата могат да се включат в кампанията и като изберат някое от заглавията за билки, лековити растения, природни богатства и животни.
„Повечето предложени заглавия са с енциклопедичен характер – уточнява Христова. – Книгите не са големи, но пък са богати на факти и ценна информация.“
Инициативата „Да четем за България“ ще продължи точно един месец – от 27 януари до 27 февруари.
А за 28 февруари организаторите са подготвили грамоти и много награди за участниците.
Освен да събуди патриотичния дух на децата, инициативата има за цел
да насърчи четенето сред учениците.
„Днес все по-трудно можеш да провокираш интереса на децата към книгите“, обяснява библиотекарят. Затова и кампанията не е със състезателен характер. Участниците в нея не е нужно да отговарят на въпроси, свързани със съдържанието на прочетените книги, а само при връщането им да споделят мнението си – какво им е харесало и какво не.
Опитът на Христова показва, че по-голям интерес към книгите имат децата от начален етап на обучение. След това в прогимназиален етап като че ли той рязко спада. А на въпрос на какво се дължи това, тя е на мнение, че
технологиите и прекомерното екранно време
са в центъра на проблема. Но истината е, че няма как да сложим всички деца и младежи под общ знаменател. „Все още има подрастващи, които идват при нас и взимат за четене у дома популярни заглавия, комикси и фентъзи романи“, допълва още тя.
Миналата година в Детския отдел са издадени около 1300 читателски карти, а от началото на 2025 г. те вече са около 200.
„Надяваме се до края на годината броят на читателите ни да бъде дори по-голям от този в края на 2024 г.“, посочва Христова.
Библиотеката в Ямбол разполага с богат книжен фонд, с който изключително много се гордеят. Общият брой на заглавията е около 226 000, като от тях над 40 000 са книгите в Детския отдел.
Библиотечните рафтове се попълват както със средства на библиотеката, така и с външно финансиране по различни проекти.
Сред най-новите попълнения за малките читатели са „На мама най-добрият“ от Веста Васягина, „Феята на зъбките“ от Галина Златина и Галина Ткачук, „Доброто сърце“ на Боян Бонев и много други.
![Your Image Description](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2024/11/untitled-design.png)
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg