В НУ „Любен Каравелов“ – Нова Загора, изучават графичен дизайн и работят с онлайн редактор
Начално училище „Любен Каравелов“ в Нова Загора е средищно. В него се обучават ученици от първи до четвърти клас и деца от подготвителна група на едносменен режим и целодневна организация на учебния ден. Акцентите в обучението са екология и хореография.
Зина СОКОЛОВА
Тази година Министерството на образованието и науката удостои директорката на училището Пенка Калина-Колева с наградата „Св. Иван Рилски“ за множество публикации, свързани с образованието, гражданското, екологичното и нравственото възпитание. Под нейно ръководство учениците се ангажират с екологична и природозащитна дейност, а учителите са автори на електронни образователни ресурси.
„Проблемът за ценностната ориентация на българина придобива особена актуалност поради все по-широко и трайно утвърждаващите се елементи на нравствен дефицит и бездуховност – казва директорката. – Затова, наред с учебните предмети, които усвояват децата, те имат необходимост от неформално общуване с учителя, от непринуден, откровен диалог и задълбочено внимание от страна на родителите. Само така е възможно да се постигнат видими резултати в изграждането и затвърждаването на добронамереност, разбирателство, колективен дух, уважение към опонента и възпитано обществено поведение. И не на последно място – запалване у всяко дете на любовта към народните традиции, празници и обичаи, за да бъде съхранена българската национална идентичност.“
В НУ „Любен Каравелов“ наред с другите дейности добра
практика е изучаването и на религия в клуб „Ценности и семейство“.
Всички паралелки изучават хореография и фолклор.
Танцовият състав „Каравеловчета“ представя достойно училището на различни прояви. Пореден повод за гордост е участието на международния фолклорен фестивал „Атлиманска огърлица – 2022 България“ и присъденото звание „Лауреат“ – първа степен.
В училището се предлагат различни извънкласни дейности: детска вокална група „Щурче“, клуб „Млад родолюбец“ към регионалния клуб „Традиция“ – Нова Загора, клуб „Моделизъм“, „Нунджако – free style“, театрално ателие, клуб „Природата около нас“, артдизайн, доджо клуб, шах клуб, „Млади възрожденци“.
„Най-голямото ни богатство са нашите ученици – умни, талантливи, любознателни, възпитани, както и учителите, които ги обучават – подчертава директорката. – Педагогическият колектив е от 20 правоспособни и високо квалифицирани учители, с дългогодишен опит в системата на началното образование. Повечето са удостоени с награди на МОН и Община Нова Загора за постигнати успехи в своята ежедневна работа.“
Педагогическият екип може да се похвали с по-високия успех на учениците по много предмети спрямо минали учебни години, както и с високи резултати на НВО за ІV клас в област Сливен в последните години. Отпаднали от образователния процес деца няма. Много добри са контактите между НУ „Любен Каравелов“ и детските градини в района. Така се осъществява приемственост между детската градина и първи клас и се съдейства за безпроблемната адаптация на първокласниците. В края на всяка учебна година се издава книга, която обхваща цялостната дейност на образователната институция.
„В последно време в обществото ни се утвърждава мнението, че учениците не четат – казва Пенка Калина-Колева. – Като преподавател в начален етап, не го споделям. Всяко поколение носи своите особености по отношение на интереси, любознателност, осведоменост. Факт е, че не се чете толкова от книги и други хартиени източници при наличието на огромните масиви електронни информационни източници. Но определено днешните деца са много любознателни.“
Здравната обстановка в последните години създава предизвикателства, които екипът преодолява с активни действия, за да осъществи плавно преминаване към обучение от разстояние в електронна среда. Училището участва в редица европейски проекти, по които пристигат крайни технически устройства. Така се гарантира техническата обезпеченост на учениците и екипа преподаватели. По европейския проект „Образование за утрешния ден“ по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ през учебната 2020/2021 г.
е предоставен интерактивен дисплей. По проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ са получени 17 устройства за ученици и учители. По тези проекти учениците развиват дигитални умения, което подпомага образователния процес при онлайн обучението. Изградената Wi-Fi мрежа покрива всички зони в училище. Обучението от разстояние се осъществява чрез виртуалните класни стаи на TEAMS, като се използват и социалните медии.
„Колегите преминаха практическо обучение за работа с Microsoft Office 365 – казва директорката. – Познават всички негови приложения в обучението на учениците, използват и неговата функционалност като облачна система. Направихме дигитален скок. Училището промени завинаги своето присъствие и облик. Радваме се на успехите на учениците, на отличията им от конкурси и състезания, които завоюваха въпреки пандемията. Високите резултати от НВО IV клас са показателни за всеотдайната работа на учителите и училищния екип.“
За периода от 2019 – 2022 година общо 142 ученици са преминали обучение за развиване на базови и напреднали дигитални умения в занимания по интереси и в сформираните групи по европейски проекти. През учебната 2021/2022 г. е сформирана група за занимания по интереси на тема „Графичен дизайн“. Бързата интернет връзка осигурява работата със SVG 5.0 и позволява изпълнение на темите. SVG-edit е онлайн редактор на векторна графика, който използва само JavaScript, HTML5, CSS и SVG. Учениците работят с основните функции на онлайн редактора. Има няколко странични проекта, включени в хранилището – добавка за Firefox, джаджа за Opera и притурка на Google Wave. Те са надстроени, за да работят с текущия код и текущите браузъри. Темите за заниманията са кръгове и елипси, завъртане на обекти, подравняване на елементи, дебелина на очертанието, „Емоджи“, „Часовник“, „Цвете“, подреждане на елементи в правилен ред „Светофар“, „Шах“, работа със слоеве и др. Учениците използват инструмента path tool, който им позволява да изтеглят линия и да рисуват хълм, лунен пейзаж и др. В края на годината разучават и програмата Power Point и създават свои презентации.
Добра педагогическа практика, която се прилага в училището, са иновативните методи за преподаване и учене чрез проектно базирано обучение.
Част от дейностите са изнесени в музея, градската библиотека, в екопарка на училището.
Груповата работа, ролевите игри, използването на технологии позволяват учениците да развиват умения за учене и да преодоляват по-лесно дефицитите от обучение от разстояние в електронна среда.
Друга педагогическа практика са училищни концерти, срещи с писатели, с родолюбци, с художници и хора на изкуството. Празниците „Талантите на НУ „Любен Каравелов“ са очаквани с нетърпение от деца и родители.
Училището използва електронен дневник на „Школо“. Той е достъпен и за мобилни устройства, което гарантира тясна връзка с родители, ученици, преподаватели. Електронният дневник предлага статистика по определени критерии и това позволява да се прави анализ на образователната дейност.
През 2001 г. НУ „Любен Каравелов“ е удостоено с международната награда на европейската фондация за екологично възпитание „Зелен флаг“ и сертификат за екоучилище. Още през 2006 г.
училището става първият „Посланик на добра воля“ в една световна кампания. Тогавашните първокласници са единствените в света осиновители на семейство от най-редките видове птици – царски орли.
Трогващото детско милосърдие, намерило израз в уникалната идея, е представено в книгата
„За нов полет с вятъра“.
През последните години като успешна стратегия за привличане на ученици е инициативата „Дни на отворени врати“. Училището е посещавано от родители и бъдещи първокласници, които с интерес наблюдават демонстрации на по-големите момичета и момчета от клубовете за занимания по интереси.
„Вярваме, че успехът на едно училище е в неговата сплотеност и мотивация да се развива – подчертава директорката. – Преодоляването на дефицитите на учениците от ОРЕС е причина да повишаваме своята квалификация, да търсим атрактивни форми на обучение, с които да направим ученето лесно и интересно за децата. Уверени сме, че връзката училище – семейство е ползотворна и допринася по-лесно учениците да се справят с трудностите във виртуалното училище и в класната стая.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg